Список форумов Форум о Тендерах, государственных закупках в Prozorro. Форум о Тендерах, государственных закупках в Prozorro.
UA-Tenders.com

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 
Щодо визначення поняття товарів та послуг у будівництві
На страницу 1, 2  След.

Начать новую тему   Ответить на тему   вывод темы на печать    Список форумов Форум о Тендерах, государственных закупках в Prozorro. -> Определение предмета закупки
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
sashkazh
Что такое тендер ?

Сообщение 21 Июн 2012, 11:39 Ответить с цитатой

Всем привет. Вот наткнулся на розяснення минрегиона. Поточний до 300000,00 прикольно

10001.jpg
 Описание:
 Размер файла:  622.25 KB
 Просмотрено:  1086 раз(а)

10001.jpg

10002.jpg
 Описание:
 Размер файла:  780.11 KB
 Просмотрено:  1610 раз(а)

10002.jpg

Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
re1224
Практик
Практик

Сообщение 21 Июн 2012, 13:21 Ответить с цитатой

письмо хорошее! а есть по его поводу реакция МЭ в виде "розъяснення"? нам то на такую переписку ориентироваться низзя)))
tendurion
Модер
Модер

Сообщение 21 Июн 2012, 13:43 Ответить с цитатой

sashkazh писал(а):
Всем привет. Вот наткнулся на розяснення минрегиона. Поточний до 300000,00 прикольно

Стремное разъяснение Sad "
Цитата:
У разі, якщо зазначені товари у будівництві, що враховані проектною документацією та включені до зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва, не були предметом закупівлі у межах єдиної процедури закупівлі, яка здійснювалася замовником на об'єкт будівництва, при здійсненні окремих закупівель на ці товари відповідно до Закону процедура закупівлі застосовується до всіх замовників товарів у будівництві за умови, що закупівля таких товарів повністю або частково здійснюється за рахунок державних коштів, а вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 300 тисяч гривень.

До категорії «послуги у будівництві» слід відносити поточний ремонт будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, до яких застосовується зазначена норма Закону.

Таким образом, весь текущий ремонт автоматически соотносить с 300 тыс. нельзя. Для применения повышеных предельных сумм необходимо что бы такой текущий ремонт был
Цитата:
врахован проектною документацією та включені до зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва
.
sashkazh
Что такое тендер ?

Сообщение 21 Июн 2012, 14:53 Ответить с цитатой

re1224 писал(а):
письмо хорошее! а есть по его поводу реакция МЭ в виде "розъяснення"? нам то на такую переписку ориентироваться низзя)))

ну да, думаю что на основе этого розяснення сейчас минекономики будет готовить ( или уже готовит) свое
irka
Специалист
Специалист

Сообщение 21 Июн 2012, 15:15 Ответить с цитатой

tendurion писал(а):
Таким образом, весь текущий ремонт автоматически соотносить с 300 тыс. нельзя. Для применения повышеных предельных сумм необходимо что бы такой текущий ремонт был
Цитата:
врахован проектною документацією та включені до зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва
.

На мій погляд, абз.3 даного роз?яснення стосується тільки товарів які не були враховані замовником при проведені ним процедури закупівлі по роботам, але враховані у проектно-кошторисній документації на ці роботи. Для поточного ремонту іде абз.4, де чітко зазначено що до поточного ремонту застосовується зазначена норма Закону 2289, тобто до 300.

tendurion
Модер
Модер

Сообщение 21 Июн 2012, 20:13 Ответить с цитатой

irka писал(а):
Для поточного ремонту іде абз.4, де чітко зазначено що до поточного ремонту застосовується зазначена норма Закону 2289, тобто до 300.

Я извиняюсь, а где Вы там нашли четкое определение, относительно текущего ремонта до 300 тыс.? Cool Что такое аналогия знаете?

irka
Специалист
Специалист

Сообщение 22 Июн 2012, 07:07 Ответить с цитатой

tendurion писал(а):
irka писал(а):
Для поточного ремонту іде абз.4, де чітко зазначено що до поточного ремонту застосовується зазначена норма Закону 2289, тобто до 300.

Я извиняюсь, а где Вы там нашли четкое определение, относительно текущего ремонта до 300 тыс.? Cool Что такое аналогия знаете?

Просто хочеться щоб було саме так Smile . А скажіть, хіба поточний ремонт взагалі може бути включено до проектно-кошторисної документації, чи будь-які послуги, які потім можно було б відокремити від проекту і назвати їх поточним ремонтом? Мені здається, що ні, тому і визначення поточного ремонту взагалі не можна співвідносити з проектно-кошторисною докуметацією. Тим паче, що для таких послуг (які включені до проектно-кошторисної документації і які є супровідними) настає порог у 1 млн.

yulyasha
Специалист
Специалист

Сообщение 22 Июн 2012, 08:05 Ответить с цитатой

а по-моему, услуги в строительстве - это, например, авторский и технический надзор Embarassed
irka
Специалист
Специалист

Сообщение 22 Июн 2012, 08:21 Ответить с цитатой

yulyasha писал(а):
а по-моему, услуги в строительстве - это, например, авторский и технический надзор Embarassed

Я також так вважаю.

tendurion
Модер
Модер

Сообщение 22 Июн 2012, 09:03 Ответить с цитатой

irka писал(а):

Просто хочеться щоб було саме так Smile . А скажіть, хіба поточний ремонт взагалі може бути включено до проектно-кошторисної документації, чи будь-які послуги, які потім можно було б відокремити від проекту і назвати їх поточним ремонтом? Мені здається, що ні, тому і визначення поточного ремонту взагалі не можна співвідносити з проектно-кошторисною докуметацією. Тим паче, що для таких послуг (які включені до проектно-кошторисної документації і які є супровідними) настає порог у 1 млн.

Цитата:
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА

ЛИСТ
від 24.02.2005 р. 
N 7/8-134, 
N 4/3-260 

Щодо складу проектно-кошторисної документації на капітальний та поточний ремонт житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою, затвердження проектно-кошторисної документації і визначення вартості ремонтів на всіх стадіях їх здійснення

На численні запити організацій щодо складу проектно-кошторисної документації на капітальний та поточний ремонт житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою, затвердження проектно-кошторисної документації і визначення вартості ремонтів на всіх стадіях їх здійснення Держбуд України та Держитлокомунгосп України повідомляють.

Проектно-кошторисна документація на ремонт житла, об'єктів соціальної сфери і комунального призначення розробляється згідно з "Инструкцией о составе, порядке разработки, согласования и утверждения проектно-сметной документации на капитальный ремонт жилых зданий" ВСН 55-87(р), на ремонт об'єктів благоустрою - згідно з Порядком проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою, затвердженим наказом Держжитлокомунгоспу України від 23.09.2003 N 154, зареєстрованим в Мін'юсті України 12.02.2004 за N 189/8788.

На початку розробки проектно-кошторисної документації з ремонту проводиться технічне обстеження і визначається фізичний та моральний знос об'єктів.

Робочий проект з капітального ремонту складається з таких розділів:

а) для об'єктів житла, соціальної сфери і комунального призначення:
- загальна пояснювальна записка;
- архітектурно-будівельні рішення;
- технологічні рішення (при необхідності);
- рішення з інженерного обладнання;
- проект організації капітального ремонту;
- кошторисна документація;
б) для об'єктів благоустрою:
- загальна пояснювальна записка;
- організація ремонтно-будівельних робіт;
- оцінка впливу на довкілля;
- робоча документація;
- кошторисна документація.

Виходячи з технічної та технологічної складності капітальних та поточних ремонтів об'єктів житла, соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою, за узгодженням сторін склад і зміст розділів проектно-кошторисної документації може зменшуватись. При цьому в обов'язковому порядку розробляються документи, за якими визначаються фізичні обсяги робіт (дефектний акт із зазначенням умов виконання робіт) та кошторисна документація. Зразок форми дефектного акту додається.

Затвердження проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (постанова від 11.04.2002 N 483), за наявності позитивного висновку комплексної державної експертизи. Комплексній державній експертизі підлягають розроблені в установленому порядку проекти капітального ремонту житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення і благоустрою, крім тих, що увійшли до Переліку об'єктів, затвердження проектів будівництва яких у межах законодавства України не потребує висновку комплексної державної експертизи, затвердженого наказом Держбуду України від 12.11.2003 N 187 та зареєстрованого в Мін'юсті України 8 грудня 2003 р. за N 1129/8450. У випадках, передбачених законодавством, зазначені в Переліку об'єкти підлягають окремим державним експертизам виходячи з призначення об'єкту.

Вартість розробки проектно-кошторисної документації з ремонту житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою визначається за Правилами визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України ДБН Д.1.1-7-2000 (із змінами та доповненнями) на підставі "Сборника цен на проектные работы для капитального ремонта зданий и сооружений" із застосуванням поправочного коефіцієнту (за додатком 2 до зазначеного ДБН) та індексів визначення кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт (лист Держбуду від 02.02.2005 N 7/8-73).

Вартість ремонтів житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою визначається за Правилами визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000 (із змінами і доповненнями). Додаткові витрати, що враховують ускладнені умови виконання робіт, кошти на зведення та розбирання тимчасових будівель та споруд, сезонні подорожчання тощо залежно від конкретних умов враховуються в кошторисній вартості ремонту на підставі проекту організації ремонту (ПОР) або, якщо ПОР у складі проектної документації не розробляється, згідно з умовами виконання робіт, зафіксованими у затвердженому замовником (інвестором) дефектному акті.

Якщо вартість прямих витрат технічно нескладних ремонтів визначається одним локальним кошторисом (як правило враховує один вид ремонтно-будівельних робіт), кошторисна документація може складатися з одного кошторису (на правах локального, об'єктного кошторису та зведеного кошторисного розрахунку) з урахуванням у ньому всіх витрат, встановлених кошторисними нормативами. Рішення з цього питання приймається розробником документації за узгодженням з інвестором (замовником).

При взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт з ремонту (капітального та поточного) застосовуються типові форми первинних документів з обліку в будівництві: Акт приймання виконаних підрядних робіт (типова форма N КБ-2в) та Довідка про вартість виконаних підрядних робіт (типова форма N КБ-3).

У зв'язку з виходом цього листа, лист Держбуду України від 26.05.99 N 7/469 втрачає чинність.

Додаток: Форма дефектного акту.

Перший заступник Голови
Держбуду України  А. В. Беркута 

Заступник Голови
Держжитлокомунгоспу України  О. Б. Лотоцький 

irka
Специалист
Специалист

Сообщение 22 Июн 2012, 09:21 Ответить с цитатой

Почитала, може тикнете мене носом, бо я все-одно не зовсім розумію (да і не побачила), як можно об?єднати капітальний і поточний ремонт. На капітальний ремонт (будівництво, реконструкцію) розробляється проект та проектно-кошторисна документація (і ті послуги які будуть входити до складу цієї документації, також будуть роботами), на поточний ремонт дефектні акти та кошториси. Тим паче існують норми які відносять та розділяють види робіт на капітальні та поточні ремонти. Вони, на мій погляд, не можуть бути об?єднані в одну проектно-коштористу документацію. Я дійсно також хочу розібратись у даному питанні, адже ми закуповуємо багато робіт і послуг з поточного ремонту.
tendurion
Модер
Модер

Сообщение 22 Июн 2012, 10:48 Ответить с цитатой

irka писал(а):
Почитала, може тикнете мене носом, бо я все-одно не зовсім розумію (да і не побачила), як можно об?єднати капітальний і поточний ремонт. На капітальний ремонт (будівництво, реконструкцію) розробляється проект та проектно-кошторисна документація (і ті послуги які будуть входити до складу цієї документації, також будуть роботами), на поточний ремонт дефектні акти та кошториси. Тим паче існують норми які відносять та розділяють види робіт на капітальні та поточні ремонти. Вони, на мій погляд, не можуть бути об?єднані в одну проектно-коштористу документацію. Я дійсно також хочу розібратись у даному питанні, адже ми закуповуємо багато робіт і послуг з поточного ремонту.

Цитата:
Виходячи з технічної та технологічної складності капітальних та поточних ремонтів об'єктів житла, соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою, за узгодженням сторін склад і зміст розділів проектно-кошторисної документації може зменшуватись. При цьому в обов'язковому порядку розробляються документи, за якими визначаються фізичні обсяги робіт (дефектний акт із зазначенням умов виконання робіт) та кошторисна документація

В качестве примера возьмите какое-либо здание на которое у Вас оформлена объектная смета
Цитата:
Об'єктом будівництва (капремонта, реконструкции, перепланировки. ред. Tendurion) є кожна відокремлена будівля (виробничий корпус або цех, склад, житловий будинок тощо) або споруда (міст, тунель, платформа тощо) з усіма улаштуваннями (галереями, естакадами тощо), устаткуванням, меблями, інвентарем, підсобними та допоміжними пристроями, що належать до неї, а також, за необхідності, з інженерними мережами, які прилягають до неї. На будівництво об'єкта має бути складений окремий проект і кошторис або кошторисний розрахунок (об'єктний кошторис або об'єктний кошторисний розрахунок).

В этом здании у Вас могут быть объемы указанные в объектной смете которые подпадают под капремонт (допустим ремонт несущих конструкций), а могут быть и объемы которые смело можно отнести к текущему ремонту (покраска, поклейка обоев и т.д.). Вы нанимаете одного подрядчика на капработы (до 1 млн.), а другого на текущие ремонт (до 300 тыс,). Так эе по общей смете у Вас есть Ведомость ресурсов и Вы считаете, что Вам выгодно закупить строительные материалы самостоятельно, а потом передать их подрядчикам, берете и покупаетет их из расчета 300 тыс. Более того, если по каптремонту в смете у Вас забита покупка мебели, кондиционеров, оргтехники и т.д. и т.п., тоже их покупаете из расчета 300 тыс.

irka
Специалист
Специалист

Сообщение 22 Июн 2012, 11:58 Ответить с цитатой

tendurion писал(а):
В этом здании у Вас могут быть объемы указанные в объектной смете которые подпадают под капремонт (допустим ремонт несущих конструкций), а могут быть и объемы которые смело можно отнести к текущему ремонту (покраска, поклейка обоев и т.д.). Вы нанимаете одного подрядчика на капработы (до 1 млн.), а другого на текущие ремонт (до 300 тыс,). Так эе по общей смете у Вас есть Ведомость ресурсов и Вы считаете, что Вам выгодно закупить строительные материалы самостоятельно, а потом передать их подрядчикам, берете и покупаетет их из расчета 300 тыс. Более того, если по каптремонту в смете у Вас забита покупка мебели, кондиционеров, оргтехники и т.д. и т.п., тоже их покупаете из расчета 300 тыс.

Аааа, зрозуміла. Але якщо товари ще якось можно обгрунтувати у даному випадку, а от чи не буде виокремлювання з загальної проектно-кошторисної документації всеж таки робіт (хоча вони і підпадають під визначення поточного ремонту) поділом предмету закупівлі, адже проект один - один предмет закупівлі. Тобто вийде наприклад проект на 1 млн. 200 тис. Якщо кодувати правильно - це роботи, а отже торги. Якщо брати і розбивати окремо, тоді, наприклад 999 тис. роботи, а 201 тис. послуги з поточного ремонту і два прямих договори. А ще у такому випадку можно тоді взагалі керуватись останнім абзацом роз?яснення і робити поточний ремонт, який включено до складу проектно-кошторисних робіт до 1 млн. Щось я заплуталась.

tendurion
Модер
Модер

Сообщение 22 Июн 2012, 12:04 Ответить с цитатой

irka писал(а):

Аааа, зрозуміла. Але якщо товари ще якось можно обгрунтувати у даному випадку, а от чи не буде виокремлювання з загальної проектно-кошторисної документації всеж таки робіт (хоча вони і підпадають під визначення поточного ремонту) поділом предмету закупівлі, адже проект один - один предмет закупівлі. Тобто вийде наприклад проект на 1 млн. 200 тис. Якщо кодувати правильно - це роботи, а отже торги. Якщо брати і розбивати окремо, тоді, наприклад 999 тис. роботи, а 201 тис. послуги з поточного ремонту і два прямих договори. А ще у такому випадку можно тоді взагалі керуватись останнім абзацом роз?яснення і робити поточний ремонт, який включено до складу проектно-кошторисних робіт до 1 млн. Щось я заплуталась.

В каждой конкретной ситуации надо действовать по обстоятельствам. А мы с Вами сейчас пытаемся объять необъятное и учесть все возможные случаи и ситуации.

Как в сказке: "ПОЙДИ ТУДА - НЕ ЗНАЮ КУДА, ПРИНЕСИ ТОГО - НЕ ЗНАЮ ЧЕГО" Cool

irka
Специалист
Специалист

Сообщение 22 Июн 2012, 12:29 Ответить с цитатой

tendurion писал(а):
В каждой конкретной ситуации надо действовать по обстоятельствам. А мы с Вами сейчас пытаемся объять необъятное и учесть все возможные случаи и ситуации.

Как в сказке: "ПОЙДИ ТУДА - НЕ ЗНАЮ КУДА, ПРИНЕСИ ТОГО - НЕ ЗНАЮ ЧЕГО" Cool

Rolling Eyes Давайте більше не будемо Drinks or Beer

yaroslav081108
Советчик
Советчик

Сообщение 09 Июл 2012, 13:23 Ответить с цитатой

sashkazh писал(а):
re1224 писал(а):

ну да, думаю что на основе этого розяснення сейчас минекономики будет готовить ( или уже готовит) свое

За неофіційною інформацією МЕРіТ не згодне з позицією Мінрегіонбуду по даному питанню і свого роз’яснення надавати не буде
re1224
Практик
Практик

Сообщение 09 Июл 2012, 14:09 Ответить с цитатой

Пожар на оба их дома!!!)))
pozmarin
Что такое тендер ?

Сообщение 17 Янв 2014, 09:39 Ответить с цитатой

Добрый день!
Очень прошу, помогите, пожалуйста определиться правильно с торгами.

"..... вартість предмета закупівлі...
- послуги дорівнює, або перевищує 100 тис.грн.;
- послуг (у будівництві) - 300 тис.грн.;
- робіт - 1 млн.грн.
Вопрос: что является "послугами у будівництві"?
Мы всегда проводили торги на капитальный ремонт дорог (если сумма свыше 1 млн., кап.ремонт относится к работам, это понятно).

И всегда проводили торги на поточний ремонт дорог (послуги з поточного ремонту доріг), если сумма свыше 100 тыс.
Разве мы не можем проводить послуги з ПОТОЧНОГО ремонту доріг, если сумма свіше 300, а не 100 тис.???

Спасибо.
sviristel
Новичок

Сообщение 17 Янв 2014, 10:26 Ответить с цитатой

Казначейство настоятельно рекомендовало нам не использовать эту статью закона, поскольку никто толком не может объяснить что это за услуги. По мнению Минэкономики (в телефонном режиме) и Госказначейства текущие ремонты сюда не подпадают.
pozmarin
Что такое тендер ?

Сообщение 17 Янв 2014, 11:38 Ответить с цитатой

sviristel писал(а):
Казначейство настоятельно рекомендовало нам не использовать эту статью закона, поскольку никто толком не может объяснить что это за услуги. По мнению Минэкономики (в телефонном режиме) и Госказначейства текущие ремонты сюда не подпадают.

Вы имеете ввиду "до 300 тысяч"?
Потому, что наша казна пользуется этой статьей.

Минрегионбуд ввел ДСТУ на замену ДБН. И (якобы) понятие "текущий ремонт" более не существует. Но слова к делу не пришьешь. В ДСТУ четко не прописано. (теперь что, любой ремонт дорог считается капитальным?) Минрегионбуд вносит изменения в законодательную базу, а Минэкономики нет. А отсюда много несостыковок и разночтений.

Далее, если теперь, в 2014 (якобы) понятие тек.ремонта не существует, значит у нас должно звучать "послуги з ремонту доріг" или таки "капитальный ремонт дорог"?

Я к чему.
в 2013 г:
тек.ремонт дорог относился к послугам - свыше 100 тыс.
кап.ремонт дорог относился к работам - более 1 миллиона.

в 2014 г.:
тек.ремонт (послуга) = "просто ремонт" = кап.ремонт - свыше 1 млн.?
К Закону про госзакупки никаких разъяснений, пояснений. К ДСТУ тоже.
Год начался торги полным ходом. А разъяснения ждать к августу??? Evil or Very Mad
tendurion
Модер
Модер

Сообщение 17 Янв 2014, 11:50 Ответить с цитатой

pozmarin писал(а):

К Закону про госзакупки никаких разъяснений, пояснений. К ДСТУ тоже.

Курим Порядок визначення предмета закупівлі

Цитата:
2.2. Під час здійснення закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається за об'єктами будівництва на основі Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013, прийнятих наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2013 року № 293
(в редакции будующего приказа 16.12.2013 № 1489)
tendurion
Модер
Модер

Сообщение 18 Фев 2014, 12:12 Ответить с цитатой

sviristel писал(а):

Походу позиция МЕРТ изложена в этом разъяснении http://forum.ua-tenders.com/viewtopic.php?p=82423#82423

ravilmamedov
Специалист
Специалист

Сообщение 18 Фев 2014, 12:28 Ответить с цитатой

tendurion писал(а):
По сути в нем говорится, что в связи с отсутствием понятия в законодательстве "товары и услуги в строительстве" МЕРТ подготовило законопроект об исключении их из Закона Smile

ааааааааа.... определение термина украина в законодательстве тоже отсутствует! что делать? Surprised

tendurion
Модер
Модер

Сообщение 18 Фев 2014, 12:33 Ответить с цитатой

ravilmamedov писал(а):

ааааааааа.... определение термина украина в законодательстве тоже отсутствует! что делать? Surprised

Та да.

Sekret_ar
Модер
Модер

Сообщение 18 Фев 2014, 14:20 Ответить с цитатой

Тут виникає питання: чи варто брати до уваги це роз'яснення МЕРТУ (останнє)?
І МЕРТУ (02.04.2012 р.), і Мінфін (13.04.2012 р.) фактично звернулись до Мінрегіонбуду за роз'ясненням понять "товари у будівництві" і "послуги у будівництві". 28.04.2012 року Мінрегіонбуд надав таке роз'яснення.
Відповідно до Положення, Мінрегіонбуд крім всього іншого
Цитата:
20) інформує та надає роз'яснення щодо здійснення державної політики у відповідних сферах;

Тобто, дії Мінрегіонбуду повністю відповідають чинному законодавству.
А от далі МЕРТУ 18.09.2012 р. (не відразу після роз'яснення Мінрегіонбуду, а майже через 5 місяців!!!) реагує на позицію МРБ і і піддає сумніву його компетентність!!! (а як ще можна назвати речення "Однак, зазначені листи не містять посилання на НПА, які б визначали ці поняття"!?)
Відколи це МЕРТУ перебрав на себе функції Мінюсту!?

Виходить так, що після роз'яснення МРБ замовники почали закупляти поточний ремонт як послуги в будівництві, а через 5 місяців МЕРТУ вирішило, що це незаконно і надало перевіряючим органам формальний привід "трусити" замовників....
Начать новую тему   Ответить на тему   вывод темы на печать    Список форумов Форум о Тендерах, государственных закупках в Prozorro. -> Определение предмета закупки Часовой пояс: GMT + 2
На страницу 1, 2  След.
Страница 1 из 2

Перейти: